k

Výcvik psa stopaře

Pachové práce jsou nedílnou součástí některých zkoušek z výkonu.

Pokud potřebujete poradit, jak na to, můžete si objednat kurz, kde Vás budeme učit a vysvětlíme Vám, jak psa připravit na zkoušku, kterou hodláte absolvovat.

Vyzkoušet čich psa a zahrát si na stopování však můžete s jakýmkoliv psem. Hledat pána nebo hračku mnoho psů baví.

Nejdříve trochu nevážně, mnoho psů dokáže díky svému vynikajícímu čichu "přečíst" noviny na procházce, zjistit podle pachu Vašeho oblečení kde jste strávili den a přesně vědí, co obsahuje plná nákupní taška. Využít jejich úžasné schopnosti a naučit jej pracovat na povel není tak těžké, ačkoliv někteří psi se občas tváří, že nevědí, co mají vlastně dělat.

Chcete-li se svým psem zkusit stopování nevážně a jako hru, budete potřebovat pomocníka, který se s Vámi vypraví na výlet tam, kde budete moci položit svou pachovou stopu. Ideálním terénem pro pejska začátečníka je travnatý porost, louka. Místo by mělo být nepošlapané od jiných lidí, aby Váš vlastní pach byl pro psa velmi intenzivní. Svého psa přenecháte pomocníkovi a zařídíte to tak, aby Váš pes klidně viděl místo, které si označíte klacíkem a kde vytvoříte tkzv. nášlap. Několikrát se na místě otočíte na místě, aby tam byl Váš pach skutečně intenzivní. Zvolíte si trasu, půjdete rovně po louce asi 30 - 50 kroků k nějakému keři. Na psa můžete při odchodu i volat, může Vás vidět odcházet. Až dojdete ke keři, neschováte se tam (jak předpokládá Váš pes), ale vytvoříte znovu nášlap a další stopu. Malé krůčky, stále jdete rovně a vyhlédnete si úkryt, kde se schováte. Druhou stopu, kterou jste právě položili nesmí pes vidět. S pomocníkem jste přesně domluveni a po čtvrt hodině pomocník odvede psa k prvnímu nášlapu.

Pes většinou neomylně zamíří směrem, kterým Vás viděl odcházet a nemusí ještě stopovat. Překvápko je, když za keřem, kde se domníval, že budete nejste a pomocník jej odvede k druhému nášlapu. Ukazuje mu na zem, dává povel "Hledej, stopa" a zde se již Váš pes řídí pouze svým čichem, takže zjistíte, jak svůj nos umí použít. Při šťastném shledání by měl nalezený páníček psa odměnit nějakou dobroutou, pohrát si s ním a přivítat se.

Při samotném stopování má pomocník psa na vodítku, chová se klidně, povzbuzuje jej. Pokud se Vašemu psovi bude stopování líbit, příště můžete stopu naklást sami a na konec stopy dát odměnu nebo hračku. Vrátíte se ke psovi a půjdete hledat společně.

U psů začátečníků by stopa neměla být starší 20 minut a měla by být rovná. Vypracování stopy je pro psa těžší za slunného suchého dne. Na  stopování se můžete vypravit navečer nebo po ránu. Pokud si půjde se psem vyzkoušet stopování celá rodina, pes by měl hledat jen jednoho člena rodiny a při "práci" by měl být zbytek rodiny v tichosti; na psa mluví a povzbuzuje jej jen jeden.

Mnoho psů umí svůj čumáček v dané chvíli dobře použít a stopování některé psy hodně baví.

 

Chcete se k nám přijet domluvit ?

Kontaktujte nás na ambra@psiskola.cz

nebo telefonujte 602 368 265, abychom se domluvili na setkání.


aktuality
Hlídání s výcvikem ! My cvičíme za Vás !
[17.06.2022]
Školka pro štěňátka
[13.08.2021] Malá fotoreportáž
Jarní kurzy
[11.04.2019] V jarní rozkvetlé pražské Troji, přímo v rekreační části mezi občerstveními a loděnicemi, na břehu Vltavy, najdete náš oplocený areál s barevnými překážkami pro psy. Tady se vašemu psímu parťákovi bude líbit !
Štěňátka na prodej
[11.12.2018] Nabízím štěňátka - fenku a pejska ! Matka Sheila Ambra.P. (po matce import Rakousko Wicca of Magic Border´s) + Otec: Brandy CONQUEST import Holandsko
Přejeme krásné a pohodové vánoční svátky.
[23.12.2017]
 
  

Kurzy pro účastníky psí školy > Výcvik psa stopaře
© 2009 Ambra psí škola Věry Brunclíkové - 602 368 265 - Praha | kde nás najdete | napište nám