Chov psů

Jak vychovávat malé plemeno

[27.01.2009] K Vánocům jsem dostala štěňátko jorkšírského teriera. Zatím s ním nechodíme ven, protože nemá ještě druhé očkování, až ho dostane, nevím, jak postupovat ve vztahu k ostatním psům ...

K Vánocům jsem dostala štěňátko jorkšírského teriera. Zatím s ním nechodíme ven, protože nemá ještě druhé očkování, až ho dostane, nevím, jak postupovat ve vztahu k ostatním psům. Viky je hrozně maličká a budu se o ni bát, aby jí někdo neublížil, na druhé straně nechci, aby se z ní stala hysterka, která se každého cizího psa bojí a zuřivě na něj štěká. Takových jorkšírů jsem už viděla několik. Co mi doporučujete, opatrnost nebo to risknout a pouštět ji ke každému psu, aby se otrkala? Markéta Soukupová, Benešov

Hezký dobrý den Markéto Vám i Vaší fence Viky,

nejdříve k očkování, měla byste vědět, že Viky potřebuje být naočkovaná proti infekčním chorobám celkem třikrát a teprve potom je vhodné pouštět ji do prostředi, kde se pohybují ostatní psi a nechat ji se psy v kontaktu. Poraďte se se svým veterinářem, za kolik dní po třetím očkování může mezi psy a jednejte podle jeho doporučení.

Myslím si, že úplně nejlepší je umožnit Viky kontakt se psy, které znáte a o nichž víte, že se k ní budou chovat dobře. Také je možné nechat ji hrát se štěňaty, které můžete potkat ve škole pro psy – v každé dobré škole se kontroluje očkovací průkaz a tam má možnost potkat štěňata různých plemen i další dobře socializované, dospělé psy, kteří si se štěňaty hrají a neublíží jim. Venku na ulici musíte dát jen na svůj vlastní úsudek, ke kterému psovi je vhodné ji pustit či ne.

Protože většina malých jorkšíráků má velké terieří srdce, je velmi pravděpodobné, že Vám z Viky vyroste velmi odvážná a neuštěkaná psí dáma, pokud dodržíte následující pravidla. 1) Nepouštět ji se psem, kterého neznám a nevím, jestli jí v následující minutě neublíží . 2) Nezvedat ji do náruče jako ochranu před cizím psem, pokud to není nezbytně nutné 3) Umožnit jí dostatek kontaktu se štěňaty a dospělými psy, kteří jí neublíží. 4) V případě jakéhokoliv ohrožení jiným psem nepanikařit a ,,nepřenášet ,, tak své chování na psa, ale zachovat chladnou hlavu.

V době socializace byste měla fenku brát často mezi ostatní lidi, projet se s ní v autobuse, seznámit ji s dětmi různého věku a přivykat ji na různé situace a zvuky. Můžete svému štěńátku i koupit speciální CD s nahrávkami různých zvuků pro malá štěňátka – od pláče miminka až po hrom v bouřce.

Přeji Vám hodně štěstí při socializaci Vašeho štěňátka – hlavně se nebojte, že se bude bát !