Výcvik psů

Výchova a výcvik štěňátka

[20.05.2013] Jak Váš pes žil, než přišel k Vám ? Ovlivnila ho víc jeho psí máma nebo lidé ? Pomůže Vám to ve výcviku ?

Výchova štěňátka

Štěně vychovává zpočátku fena a lidé, kteří se o fenku a štěňátka starají.  Svou roli hraje i prostředí, kde štěně vyrůstá.

Fena: V ideálním případě je fena dobrá matka, která se o štěňata dobře stará – olizuje je a masíruje jazykem při vyprázdnění, uklízí po nich výkaly – do určitého věku, neohání se po nich a pečuje o ně. Ne každá fena je ideální matka.  Některé feny se dobře starají o štěňata, ale zase nemají dobrou povahu a štěňata se brzy naučí kopírovat svou matku – napodobují její chování (bázlivá fena, útočná fena …).

Lidé: V ideálním případě má majitel feny na štěňátka dost času a má přesně vypozorované, jak se jednotlivá štěňátka od sebe v chování liší. U štěňátek mimo jiné často uklízí a tím položí základ k pozdější čistotnosti .  V ideálním případě jsou lidé pečující o štěňátka dokonale obeznámeni s nutností štěně socializovat a veškeré dění kolem štěňat je promyšlené.

Prostředí:  Štěňata s fenkou by měla být umístěna na vhodném místě. Je velký rozdíl, jestli štěňata jsou seznámena s obydlím člověka nebo nepoznala z civilizace nic.

Nejhorší podmínky má štěně tam, kde:

1.       fena není z jakýchkoliv důvodů ideální matka

2.       lidé nemají na štěňata čas a postrádají i znalosti správného odchovu štěňátek

3.       štěňata i s fenou vyrůstají na nevhodném místě

Ačkoliv by se mohlo zdát, že štěně příchodem do nového domova k novým majitelům teprve svůj proces učení započne,  neměli bychom zapomínat, že určité zkušenosti již má a někdy přetrvávají celý život – nečistotnost, bázlivost, kousavost a agresivita, strach z lidí, nedůvěřivost, nezájem o hračky a aportování a další.

VELKOU ROLI HRAJE OVŠEM I GENETICKY ZDĚDĚNÁ POVAHA !

Každé plemeno má dáno do vínku určité vlastnosti.  V případě voříšků a kříženců je vrozená povaha vždy dílem náhody.  Některá plemena psů jsou uštěkaná, jiní naopak štěkají velmi málo. Rozdíly jsou i v čistotnosti – některá plemena psů se vyznačují tím, že v dešti neradi chodí venku, nesnáší vodu – jiná plemena vodu milují a vběhnou do každé louže, kde si i rádi lehnou. Některá plemena psů  jsou velmi čistotná ve vykonávání potřeby, jiná plemena právě  naopak.  Totéž platí i v zájmu o hračky, aportování, aktivity – i tam jsou mezi jednotlivými plemeny obrovské rozdíly.

Výchova štěňátka v novém domově

Ve chvíli, kdy štěně opustí svou psí mámu a sourozence, započíná jeho další etapa učení a získávání zkušeností.

Majitel štěňátka má možnost správně vedenou výchovou v raném věku ovlivnit budoucí chování psa v nejrůznějších situacích.

Novopečený majitel štěňátka bohužel často díky nezkušenosti nedokáže rozpoznat, jakým směrem se vývoj štěňátka ubírá. Chybí mu zkušenosti a srovnání.

Příklad:

Dotaz: Máme čtyřměsíční fenku německého ovčáka, která se bojí cizích lidí a nenechá se ani pohladit. Co s tím máme dělat ?

V odpovědi na obdobné e-maily vždy navrhuji, aby se majitelé i se štěňátkem přijeli ukázat do naší psí školy.

Proč ?

V první řadě je potřeba zjistit co nejvíce o minulosti štěňátka a jeho rodičích. Má štěně průkaz původu ? V případě, že ano, vycházíme z toho, že oba rodiče prošli bonitací a byli k chovu schváleni, měli by mít vyhovující povahu .  K zodpovězení však zůstává mnoho dalších otázek směřujících jak do období, kdy štěně bylo u fenky, tak na období v nové rodině.  Kde štěně vyrůstalo, v jakých podmínkách ?  Jak se chovala matka štěňátka ? Jací lidé se o štěňata starali ? Kde štěně bydlelo ?  Jak dlouho psa máte ?  Kdy jste zjistili, že má strach z cizích lidí ? Můžeme vyloučit nepříjemnou zkušenost s cizími lidmi ? atd..

Po zodpovězení všech otázek se ráda podívám na pejska s potížemi osobně, abych viděla, jak se chová a udělala si vlastní obrázek.

Teprve potom lze navrhnout řešení situace. Existuje totiž více způsobů, jak psa odnaučit strachu z cizích lidí a postupy jsou různé právě podle toho, jaká je příčina chování.

Tak je to s většinou problémů a potíží. Nejprve je třeba pátrat po příčině, vždy chci ještě psa osobně vidět a potom hledám možnosti nápravy.

Výcvik štěňátka

Když budete mnoho let cvičit psy nejrůznější povahy, naučíte se, jakým způsobem psy naučit nejrůznějším cvikům.

Když budete mnoho let odchovávat štěňata, naučíte se vnímat povahové rozdíly mezi nimi.

Když budete mnoho let odchovávat štěňata a současně je vychovávat , cvičit a sledovat jejich vývoj celý jejich psí život, získáte mnoho praktických zkušeností . Čím více štěňátek Vám projde rukama ideálně od narození, tím bohatší zkušenosti načerpáte.

Teprve díky zkušenostem máte šanci rozpoznat,  jakou povahu štěně má  a tudíž jaký způsob výchovy, učení, motivace je pro štěně vhodný a současně pro nového majitele zvládnutelný.

·         Je podstatné rozpoznat povahu štěňátka (moje praxe z odchovu štěňat – od r. 1996 celkem 41 vrhů pěti plemen)

·         Na základě povahy zvolit vhodný způsob výchovy, učení, motivace (moje praxe z výcviku psů vlastních i cizích – od r. 1978)

·         Ohled na majitele psa  - věk, fyzická kondice, talent k výcviku psa, časové možnosti , cíl výcviku (moje praxe z vedení klientů na individuálních a skupinových hodinách – od r. 1987)

Výcvik štěňátka by měl být velmi promyšlený. Je škoda, když je výchova štěňátka podceňována, zanedbána nebo je zvolen pro konkrétní štěně nevhodný způsob výchovy a následně výcviku .

Nezbývá než doufat, že i u nás se časem stejně jako v jiných vyspělých zemích, stanou  návštěvy psí školy se štěňátkem  očekávanou milou událostí pro celou rodinu, která si štěně pořídila a bude méně těch, kteří přicházejí se svými psy pozdě.  Děkuji všem, kteří mě píší ohledně štěňátek a budu se těšit na osobní setkání.

Věra Brunclíková

Poradna pro pejskaře > Výcvik psů